Wycieczka kl. 2 do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – 09.03.2021r.

Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo- wschodniej

9 marca uczniowie kl. 2 odwiedzili z p. Anną i z p. Martą Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Mieliśmy okazję oglądnąć wystawę pt. „Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo- wschodniej”

Wystawa „Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo-wschodniej”., Prezentuje ona różnorodne aspekty życia człowieka w okresie od około 40 tys. p.n.e. do XIII w. n.e. Na powierzchni ponad 160 m² zaprezentowano około 2000 tysięcy zabytków pochodzących z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie południowo-wschodniej Polski. Ilustrują one poszczególne okresy chronologiczne zarówno w zakresie kultury materialnej, jak i duchowej. Starano się je pokazać w kontekście wskazującym na ich pierwotną funkcję i sposób użytkowania. Bardzo licznie reprezentowane są różnorodne formy narzędzi, broni, ozdób, jak również naczyń glinianych. Obejmują one zarówno pospolite formy używane w gospodarstwie domowym, naczynia wykorzystywane podczas ceremonii pogrzebowych, jak również luksusową zastawę stołową sprowadzaną w II/III w. z terenu Imperium Rzymskiego. Ważnym elementem ekspozycji są również prezentacje rekonstrukcji strojów pradziejowych pokazujące przemiany w zakresie stosowanych surowców, technik tkackich oraz upodobań estetycznych.

Po zwiedzaniu wystawy udaliśmy się na warsztaty, lepiliśmy z gliny garnki, przywieszki, baranki, króliczki, ozdoby. Teraz czekamy na wypalenie naszych prac, następny krok to szkliwienie naszych glinianych dzieł sztuki. Będziemy nadawać kolor i połysk naszym pracom.

 (ZDJĘCIA)