Wycieczka kl. 2 do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie – 09.03.2021r.

Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo- wschodniej

9 marca uczniowie kl. 2 odwiedzili z p. Anną i z p. Martą Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Mieliśmy okazję oglądnąć wystawę pt. „Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo- wschodniej”

Wystawa „Odkopana przeszłość- pradzieje Polski południowo-wschodniej”., Prezentuje ona różnorodne aspekty życia człowieka w okresie od około 40 tys. p.n.e. do XIII w. n.e. Na powierzchni ponad 160 m² zaprezentowano około 2000 tysięcy zabytków pochodzących z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie południowo-wschodniej Polski. Ilustrują one poszczególne okresy chronologiczne zarówno w zakresie kultury materialnej, jak i duchowej. Starano się je pokazać w kontekście wskazującym na ich pierwotną funkcję i sposób użytkowania. Bardzo licznie reprezentowane są różnorodne formy narzędzi, broni, ozdób, jak również naczyń glinianych. Obejmują one zarówno pospolite formy używane w gospodarstwie domowym, naczynia wykorzystywane podczas ceremonii pogrzebowych, jak również luksusową zastawę stołową sprowadzaną w II/III w. z terenu Imperium Rzymskiego. Ważnym elementem ekspozycji są również prezentacje rekonstrukcji strojów pradziejowych pokazujące przemiany w zakresie stosowanych surowców, technik tkackich oraz upodobań estetycznych.

Po zwiedzaniu wystawy udaliśmy się na warsztaty, lepiliśmy z gliny garnki, przywieszki, baranki, króliczki, ozdoby. Teraz czekamy na wypalenie naszych prac, następny krok to szkliwienie naszych glinianych dzieł sztuki. Będziemy nadawać kolor i połysk naszym pracom.

 (ZDJĘCIA)

Drodzy Rodzice-Darczyńcy i Kochani Uczniowie.🌺💗🌺
Podsumowując naszą Akcję
Szkoła Sióstr Nazaretanek dla Ukrainy.
Zebraliśmy bardzo, bardzo, bardzo dużo darów... Wielkie BÓG ZAPŁAĆ💗💗💗
Pełne trzy auta zostały zapakowane i wywiezione do Caritasu w Rzeszowie.
Dziękujemy również wszystkim Uczniom, którzy z wielką radością i ochotą pakowali każdy transport do Caritasu. Jest moc. Kochani macie wielkie serca!!!!
Serdecznie dziękujemy w imieniu wszystkich potrzebujących osób z Ukrainy.
Zapraszam na Stronę Caritas.

W Międzyświetlicowym Konkursie Plasycznym „OBRAZY Z ŻYCIA ŚWIĘTEJ RODZINY” organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Nazaretanek wzięło udział 15 uczestników z 5 Szkół Podstawowych w Rzeszowie. Konkurs przeprowadziły: s. Dorota Urban i p. Katarzyna Ozga.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie oraz nauczycielom, którzy przygotowali dzieci do konkursu.

A oto zwycięzcy:

I miejsce:

Laura Lubas, Zespół Szkolno-Przedszkolny 10, kl. 1

II miejsce:

Daria Lis, SP 22, kl.2

III miejsce:

Olga Mokrzycka, SP 28, kl.1

Wyróżnienie:

Weronika Metko, SP 22, kl.2

Nina Hubka, Zespół Szkół Muzycznych w Rzeszowie nr 1, kl.2

Liliana Kawalec, Zespół Szkół Muzycznych w Rzeszowie nr 1, kl.3

Helena Łabudzka, Publiczna Szkoła Podstawowa Sióstr Nazaretanek, kl. 3

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (ZDJĘCIA)

Właśnie podsumowujemy I modułu MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNYEGO - EDYCJA III POZNAJEMY ZAWODY wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.

Na początku uczniowie pokolorowali okładkę Lekturnika, uzupełnili wszystkie strony związane z modułem 1. Każdy osobiście  wykonał swoją chmurkę Tosię, która jest umieszczona w naszym Kąciku "LEKTURKI SPOD CHMURKI".

Wybraliśmy w tym module lekturę "Rany Julek" . Towarzyszyła nam bardzo długo, gdyż była również naszą lekturą szkolną. Przygotowaliśmy plakaty z BZIAKAMI, które zachęcały do czytania tej pozycji książkowej.

Następnie wykonaliśmy zakładki do książek, która zawierała elementy z czytanej i omawianej lektury.

Ponadto zrealizowaliśmy z umieszczonego scenariusza:

- Opowiadanie „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie” .

-  wydrukowanie i kolorowanie zawodów, opis współczesnych zawodów – praca domowa.  

- Miasto zawodów - praca z tablicą interaktywną, omawianie miejsc pracy i zawodów.

-Spotkanie z tatą uczennicy Martynki – p. Markiem Kołodziejem, który opowiadał nam o swojej pracy dziennikarza oraz realizatora w radio. Zachęcił nas do słuchania audycji Radia Rzeszów. W każdą niedzielę od godz. 10:00 do godz. 12:00 audycja Zamkolandia, w której występują dzieci, opowiadają przeczytane książki, tematy z życia codziennego wskazane przez redaktora prowadzącego. Koncerty na żywo - cykl spotkań #MuzyczneWieczory - w każdy piątek od godz. 19:00, na które to koncerty można przyjść za darmo po wcześniejszym zarezerwowaniu sobie miejsca przez stronę internetową radia. Propozycja dla starszej młodzieży - scena teatralna - w każdą niedzielę o godz. 19:00. Również na te spotkania ze sztuką można przyjść bezpłatnie i zobaczyć grę aktora na żywo. W obecnej sytuacji jaka panuje w kraju ww imprezy są organizowane w bardzo wąskim gronie publiczności lub retransmitowane lub prowadzone tylko online na kanale youtube/ facebooku Radia Rzeszów. W każdy piątek od godz. 21:00 do 23:00 Podkarpacka Scena Przebojów czyli lista najpopularniejszych utworów podkarpackich wykonawców. W programie tym każdy artysta może zaprezentować swój autorski utwór muzyczny w polskim języku. W każdą niedzielę w TVP3 Rzeszów o godz. 19:30 telewizyjna odsłona Podkarpackiej Sceny Przebojów, w której prezentowane są wywiady oraz teledyski podkarpackich artystów. (ZDJĘCIA)